Kalite Yönetim Sistemi Mi, İşletme Yönetim Sistemi Mi?

Kalite Yönetim Sistemi Mi, İşletme Yönetim Sistemi Mi?

Yeni iş yaklaşımları sonucu artık Kaliye Yönetim Sisteminin adı İşletme Yönetim Sistemi olarak değişiyor.

Kalite Yönetim Sistemi yıllardan beri süregelen bir alışkanlıkla hep kalite birimlerinin ilgilenmesi gereken bir konu oldu. Bir kalite yönetim sistemi işletmenin yönetiminden tutun da asıl faaliyete doğrudan katkısı bulunmayan ikincil, üçüncül işlere kadar her birimi ve her çalışanı kapsayan genel bir sistemdir.

business management system

En yaygın olark bilinen ISO 9001 ve dieğer yönetim sistemleri, şirketin tamamında bir düzen ve verimlik sağlamak adına, her alanda kaliteyi desteklemek için kurulmuşlardır.

Ancak sistemin isminin "Kalite Yönetim Sistemi" (Quality management system - QMS) olması nedeniyle hep kalite biriminin sorumluluğunda olarak düşünülmüştür. Günümüzde artık bu algıyı değiştirmek ve sistemin tüm birimleri kapsadığını daha rahart ifade edebilmek için İşletme Yönetim Sistemi (Business management system - BMS) ismi kullanılmaya başlanmıştır.

Şirketindeki sistemin adını, yeni bir yaklaşım olark Quality management system (QMS) yerine Business management system (BMS) olarak değiştiren işletmeler özellikle üretim ve muhasebe gibi birimlerin sistemi daha da sahiplenmesi ile olumlu sonuçlar almaya başlamıştır.

Bu değişiklik ile birlikte sistemde geçen "Kalite" (Quality) kelimeleri uygun yerlerde "İşletme" (Business) değiştirilmiştir. Örneğin "Kalite El Kitabı" adı "İşletme El Kitabı" olduğunda tüm birimler için daha anlamlı hale gelmiş ve el kitabı tüm birimlerin referans kaynağı olmuştur.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.