Kuzey İrlanda'da Rüzgar Kulesi Devrildi

Kuzey İrlanda'da Rüzgar Kulesi Devrildi

2 Ocak 2015 Cuma akşamı yaklaşık 80m yüksekliğindeki rüzgar kulesi devrildi. Kuzey İrlanda'nın Murley Dağında bulunan rüzgar enerjisi santralinde bulunan 8 kuleden birisi rüzgarın çok da şiddetli olmadığı bir zamanda devrildi.

kuzey irlanda ruzgar kulesi devrildi

Yapılan ölçümlere göre kaza sırasında rüzgar hızının yaklaşık 10-12 m/s olduğu ve bu değerin bölge için yüksek bir seviye olmadığı belirtildi. Normalden düşük seviyede bir rüzgarda nasıl böyle bir yıkılmanın gerçekleştiği ile ilgili henüz bir bilgi yok.

Santral yetkililerinin yaptığı açıklamada kaza günü santralde görevli kimsenin bulunmadığı ve kimseye bir zarar gelmediği belirtildi.

Devrilen türbin Alman Nordex firmasına ait olduğu ve yaklaşık 2 milyon Sterlin değerinde olduğu belirtildi. Devrilen türbinin 2,5 MW kapasiteye sahip, 52 ton ağırlığında bir Nordex N80 kulesi olduğu da bildirilen bilgiler arasında.

Civarda yaşayanlar tarafından kulenin gün boyunca normalden çok daha sesli çalıştığı, iki metalin birbirine sürtmesi gibi bir ses çıkarttığı ifade edildi. Ayrıca türbin kanatlarının diğerlerinden daha hızlı döndüğü de söylenenler arasında.

Cuma akşamı saat 21:00 sularında meydana gelen kazanın

Kazanın nedeni türbin imalatçısı ve santral sahibi tarafından araştırılacak ve ancak kesin bulgular edinildikten sonra açıklama yapılacak. Yine de tedbiren aynı santralde bulunan diğer 7 türbin de kapatılarak kilitlendi.

2013 yılında da yine bir Nordex türbini İngiltere'de devrilmiş, olayın sabotaj olduğu, bazı cıvataların sökülmesi nedeniyle kulenin devrildiği açıklanmıştı.

Kaynak: Ulsterherald, Telegraph

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.