Merhaba, ben İlker Ergün

Makina Mühendisliğinden mezun olduğumdan beri çelik sektöründe imalatta, şantiyelerde ve kalite birimlerinde çalıştım.

Kalite sistemleri ve kaynaklı imalat ile ilgili çeşitli eğitimler aldım ve uyguladım.

Çelik konstrüksiyon üreticilerinde Kalite Güvence ve Kalite Kontrol Mühendisi olarak görev aldım.

Sonuç Danışmanlık'ta Kurucu, Danışman ve Eğitmen,

TSE'de Dış Uzman ve TÜRKAK'ta Teknik Uzman ve Denetçi,

Hacettepe Üniversitesinde Öğretim Görevlisi,

Belgelendirme Kuruluşları ve Onaylanmış Kuruluşlarda Eğitmen, Denetçi ve Baş Denetçi,

Artıyaşam | Kırkayaklar Turizm'de Rehber ve Yönetici,

MÜDEK'te Eğitim Programları Değerlendiricisi,

TÜBİTAK'ta Girişimci Mentoru

olarak görev almaktayım.

PHP, JavaScript ve MySQL kullanarak program yazmaktayım.

EN 1090, ISO 3834, çelik yapılar, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, ISO 17000 serisi akreditasyon standartları ve ilişkili konularda
eğitim, denetim ve danışmanlık hizmeti vermekteyim.

 
Çalışmalarım Detaylı Bilgi İletişim

Yapı Malzemeleri

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Gözden Geçiriliyor. Avrupa Komisyonu'nun 07.07.2016 tarihli raporunun ardından Kasım

Kaynakçı

Kaynakçı Belgelerinde COVID-19 Süre Uzatımı ISO nun kaynak ve ilişkili prosesler komitesi ola ISO / TC 44 tarafından

TÜRKAK Tüm Sınavlar

TÜRKAK Tüm Sınavlar İçin Kamera Kaydı Zorunluluğu Getirdi Bir süredir Türkak

ISO 14731:2018

ISO 14731:2018 Standardı ile Kaynak Koordinasyon Personeli Görev ve Sorumluluklarında Yapılan Değişiklikler ISO

Yeni İş Güvenliği

Yeni İş Güvenliği Standardı ISO 45001 Taslağı Yayınlandı Daha önce OHSAS 18001 olarak bilinen İş sağlığı ve

Talimat Nasıl

Talimat Nasıl Yazılır? Talimatlar bir işin nasıl yapılacağını adım adım anlatan dokümanlardır. İşi yapmak

Yeni Yönetim

Yeni Yönetim Sistemlerinde Liderliğin Önemi ISO 9001:2015 ve ISO 14001:2015 standartlarının yayınlanması ile

ISO Standartları

ISO Standartları Hakkında 10 Yanlış 1980li yıllardan beri kullanılan ve Dünya genelinde birçok firmada

Organizasyonel Riskleri Belirlemek

Organizasyonel Riskleri Belirlemek

Güncelleme süreci devam eden ISO 9001:2015 standardı içinde de risklerin yönetilmesi ile ilgili maddeler var. Bu durumu şirket yöneticilerine anlattığınızda, ne yapmaları gerektiği konusunda hiçbir fikre sahip olmadıklarını görüyorsunuz.

organizasyon risk yonetimi

Birçok firma iş güvenliği risklerini kolaylıkla belirleyebilirken, yönetimsel veya organizasyonel riskleri belirlemede zorluk yaşıyorlar. Bunun nedeni iş güvenliği gibi özel bir konuyu uzmanlarına bıraktıkları halde, şirket yönetimi gibi daha karmaşık ve farklı parametreler içeren bir konuyu uzmanına bırakmamaları veya danışmamalarıdır.

Birçok organizasyonda ve kuruluşta risk konusu organizasyonel yapıyı oluşturmada, sistem, yönetim bileşenleri, süreçler ve prosedürleri oluşturma noktasında kilit rol oynamaktadır. Genel olarak, çevreyi ya da insanı hedef alan tehditlerin ya da zararların muhtemel kaynaklarının belirmesiyle, risk sorunu ortaya çıkar. Bu tip zamanlarda, sorun kaynaklarını engellemek ve istenmeyen sonuçlarını en aza indirmek için gerekli önlemler önceden düşünülmüş ve uygulanıyor olması gerekir. Diğer yandan tehlike kavramını sadece "risk koşulları" şeklinde açıklamak yeterli olmayacaktır. Derinlemesine bakarsak, alınan tüm önlemlerden sıyrılarak belirsiz olan bir durumun, gözle görülür, gerçek bir zarara dönüştüren etkenlerdir. Risk kavramı, zarar ve kayıplara dönüşen belirsizliklerin ve hedeflerinin doğurduğu belirli türdeki tehditleri içerir.

Risk ve tehlikeler arasında ki ayrım hem kolayca anlaşılacağı gibi toplumsal konularda(enerji üretimi, ulaşım vs.) da farklı yorumlar geliştirmemizi sağlayacaktır. Sözlüğe baktığımız zaman, tehlike için "felaketlerin kaynağı", risk ise "kayıp veya zararların olma ihtimali" ya da "bazı tehlikelerin gerçekleşme derecesi" olarak yer aldıklarını görürüz.

Diğer yandan tehlikeleri 3 temel bileşene ayırarak incelemeliyiz. Kaynak, kaynağa bağlı ortaya çıkan durum ve bu durumdan etkilenen hedefler. Tehlike kaynağı fiziksel olabileceği gibi kimyasal ya da doğadaki her hangi bir biyolojik olaydan ötürüde kaynaklanabilir. Güvenli sistemler ve yapılar oluşturmak için hedefler ve tehlike kaynakları arasına bariyerler inşa edilir. Bu bariyerlere "Swiss Cheese Model" adı verilir.

Şimdi akıllara gelen soru, bu kaynakların ve ortaya çıkan durumların, bariyerleri geçip hedeflerine ulaşması ihtimalinin ne olduğu... Bu riskin olasılık bileşenidir. Bir sonraki sorunuz ise, hedeflerin bu durumlardan ne kadar etkileneceğidir. Buna vereceğiniz cevapta riskin sonuç bileşenidir.

Makalenin sonunu bir örnek soru ile getiriyoruz ve cevaplarını sizden yorum olarak bekliyoruz...

Tehlike: işlek bir caddenin iki yanında konutlar var, arabalar ve kamyonlar hızla geçiyor.

Hedef: Bu caddenin çevresinde oynayan çocuklar.

Engeller: Çocuklarını uyaran anneler, kaldırımlar, güvenlik eğitimleri, birkaç güvenlik memuru.

Boşluklar: Çocuklar caddeye kaçan topu almak için koşuyorlar bu esnada aileleri koyu bir muhabbete dalmış, güvenlik görevlileri başka yere bakıyorlar ve çocuklar tüm güvenlik eğitimlerini unutmuşlar.

SORU: Çocuklar mı tehlikeye gidiyorlar yoksa tehlikemi çocuklara geliyor?

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.