Şimdi Bu Çelik Yapı Değil Mi?

Yazdır

Şimdi Bu Çelik Yapı Değil Mi?

Bina üzerlerine ilave olarak yapılan katlar, çatı kapatmaları, anten sistemleri, güneş enerji sistemleri gibi birçok yapı elemanı basit bileşenler gibi görünse de risk içeren parçalardır.

Fotoğrafta görünen çelik yapı bileşeninin dışarıda imal edilip yerine monte edildiği her haliyle belli. Bu durumda bu bileşen için de CE belgesi olması gerekmektedir. CE belgesi ve CE işaretini hem belediye, hem bina yönetimi, hem de kurulumu yapan telekomünikasyon şirketi sorgulamalıdır.

cati celik bileseni

Bu yapıların bir kısmı yerinde, bir kısmı da ön üretimli olarak atölyelerde imal edilse de sonuçta bir yapı elemanı olarak kullanılmakta, binanın asıl taşıyıcılığına doğrudan etkisi olmasa bile yıkılması sonucunda insan hayatına direk etkisi olabilecek, ölümlere, yaralanmalara sebep verebilecek bileşenlerdir.

10 Temmuz 2013 tarih ve 28703 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (305/2011/AB) ile yapı malzemelerine uygulanacak kurallar, performans beyanı, CE işaretlemesi, iktisadi işletmelerin yükümlülükleri gibi konular ile bunların denetleme ve belgelendirme yöntemleri açıklanmıştır.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliğine göre; bir sonraki adımda bu çelik bileşenler üzerine kendi ekipmanlarını bağlayan telekomünikasyon veya enerji firması, nihai olarak sistemi sattığı ya da kurduğu için bu alt bileşenlerin sorumluluğunu da yüklenmek, kendi ekipmanını taşıyan yapının yasalara uygun ve gerekli testlerinin yapılmış olduğundan emin olmak, dokümanlarını saklamak zorundadır.