ISO 14001:2015 Final Draft Yayınlandı

Yazdır

ISO 14001:2015 standardının son taslağı Tokyo ve Londrada yapılan tartışmalar ve oylamalar sonucunda kabul edilerek yayınlandı.

Şu anda Dünyada en çok kabul gören Çevre Yönetim Sistemi olan ISO 14001, 300.000’den fazla şirkete çevre yönetimi ile ilgili yol gösteriyor.

ISO 14001 final draft yayinlandi

Final Taslak aşamasına gelene kadar 110 ülkeden gelen 5.000’den fazla yorum incelendi ve yapılan toplantılar sonrasında bu aşamaya gelinebildi.

ISO 14001 Standardının yenilenmesindeki temel amaç, diğer standartlar ile uyumu sağlayacak Annex SL çatısına geçmek olsa da, gelişen teknolojik şartlara da bir uyum içeriyor. Bu yeni standart ile birlikte şirketlerin odaklanması gereken bazı konular ön plana çıkıyor.

ISO kuralları gereği FDIS (Final Taslak) aşamasına geçmiş bir standart üzerinde maddeleri ve işlevi değiştirecek değişilik yapılamıyor sadece anlamı etkileyebilecek, yanlış anlamalara mahal verebilecek düzeltmeler ile gramer ve imla düzeltmeleri yapılabiliyor.

Standardın son halinin Eylül – Ekim 2015 aylarında yayınlanması bekleniyor. Bu durumda yeni sistem kuracak şirketlere mevcut final taslak ile başlamaları önerilirken, hali hazırda kurulu sistemi bulunan şirketler için de 3 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor.