Avrupa Teknik Değerlendirmesi (ETA) Nedir?

Avrupa Teknik Değerlendirmesi (ETA) Nedir?

CE markası birçok ürün için zorunluluk halini almış durumda. Ancak yine de bazı ürünler için gerekli harmonize standartlar henüz hazırlanmış değil. Bu ürünler için CE markalaması zorunlu olmasa da üreticini isteğine bağlı olarak yapılabilir.

Eğer bir ürün harmonize standartlarca kapsanmıyorsa Avrupa Teknik Değerlendirmesi (European Technical Assessment - ETA) istenerek ürün belgelendirilmiş olur.

avrupa teknik degerlendirme

Aşağıdaki şartlar bir araya geldiğinde ürüne Avrupa Teknik Değerlendirmesi hazırlanabilir:

  • Ürün çin uyumlaştırılmış (harmonize) bir standart yok.
  • Standart hazırlanması için Avrupa Komisyonuna görev verilmemiş.
  • Avrupa Komisyonu standardının yapılabileceği kanısında değil.
  • Ürün mevcut standartlardan oldukça farklılık gösteriyor.

Avrupa Teknik Değerlendirmesi (European Technical Assessment - ETA) gönüllülük esasına dayanmakta ve üretici tarafından uygulanabilmektedir. Üretici Avrupa Teknik Değerlendirmesinde belirtilen şartlara uyduğu sürece ürününe CE işareti verebilir.

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm Avrupa Teknik Değerlendirmesi (European Technical Assessment - ETA) listesi http://www.eota.be/pages/valideta sayfasından alınabilir. Bu sayfada yayınlanan teknik değerlendirmelerin bazıları zaman içinde standartlaşarak zorunluluk haline gelebilir.

Çelik yapı malzemeleri için Avrupa Teknik Değerlendirmesi istenmesi ve uygulanması söz konusu değildir. Çelik ve alüminyum yapı malzemeleri için EN 1090 standardı geçerlidir ve Temmuz 2014 den itibaren bu standarta göre CE markalaması yapılmaktadır.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.