Eurocode – Kullanım Zorlukları ve Avantajları

Eurocode – Kullanım Zorlukları ve Avantajları

Avrupa Ekonomik Birliği ve Gümrük Birliği anlaşmaları ile tüm Avrupada ve ülkemizde Eurocode kullanılması sorunlu hale geldi. Teknik açık ve eksikleri ortadan kaldırmak ve ortak bir dil oluşturmak adına hazırlanan standartlar bazı ülkeler için ilave hesaplar ve teni terimler de ortaya çıkartmış oldu.

Daha önceki dönemlerde Avrupa Kamu İhale Yönetmeliğine göre iş yapan tasarımcılar zaten Eurocodeda geçen tüm hesaplamaları yapıyorlardı ve bu tarzda kamuya çalışan firmalar geçiş döneminde zorlanmadılar. Ancak ulusal standartları kullanan ya da müşteri istekleri nedeniyle Amerikan standartlarında tasarım yapmaya alışmış kuruluşlar tasarımlarında Eurocode kullanmakta zorluk yaşadılar.

eurocode zorluk avantaj

Mühendisler İçin Zorlukları

Karmaşıklık

Çok fazla sayıda standart olması ve bazıo standartların birden fazla alt bölümlerinin olması
Ürün ve malzeme standartlarının ayrı olması ve bunlara yapılan atıflar
Her ülkenin kendisine özgü ulusal yayınlamış olması
Çok fazla teknik veriyi içermesi

Yerel Standartlardan Farklılık

Daha önceden kullanılan ulusal standartlara göre daha detaylı olması nedeniyle tasarımcılar tarafından yeniden öğrenilme gerekliliği

Dil Ve Semboller

Her ülkede farklı kullanılan terim ve sembollerin ortak alanda buluşması nedeniyle bazı terim ve sembollerin değişmesi. Yerel jargona alışık olan tasarımcıların farklı terimler öğrenmesi ve kullanması zorluğu. Eurocode da geçen bazı semboller aşağıdaki gibidir.

Symbol Definition Suffix Definition
M Moment w Web
N Axial force (Normal) c Concrete
W Modulus d Design value
I Second moment of area k Characteristic value
f Strength eff Effective
i Radius of gyration y Major axis
A Area z Minor axis
E Elastic modulus x Longitudinal axis
G Permanent action E Effect of an action
Q Variable action R Resistance
T Torsion y Yield strength
V Shear force    
γ Partial factor    
ε Strain    
λ Slenderness    

Eurocode Bir Standartlar Serisidir, Tasarım Klavuzu Değildir

Eurocode sadece tasarım gerekliliklerini ve kuralları açıklar. Daha önceki ulusal standartların birçoğunda olduğu gibi tasarıma rehberlik eden bilgileri ve klavuzları içermemektedir. Bu nedenle bazı durumlarda ilave klavuzlar ve bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Eurocode Kullanımının Avantajları

Eurocode artık bir Avrupa standardı olmaktan çıkıp, üye ülkelerin kendi standardı haline gelmiştir. Ayrıca sadece Avrupa’da değil dünya genelinde birçok ülke de Eurocede’u benimsemiş ve kullanmaya başlamıştır. Kullanmaya bir kez başladıktan sonra hızla aşinalık kazanılmakta ve tüm detayları kapsadığı için çözüme daha hızlı gidilebilmektedir.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.