Kopyalanmak, Taklit Edilmek Güzeldir

Kopyalanmak, Taklit Edilmek Güzeldir

Sık sık çalıştığım alanlarda yazılar yazmaktayım. Bu yazılarımı hazırlarken de diğer kuruluşların yazdıkları ve paylaştıkları bilgileri kontrol ederim. Çalışmakta olduğum çelik yapı ve kaynaklı imalat konularında yeterince Türkçe kaynak bulunmadığı için yazılarımda genellikle yabancı kaynaklardan, yönetmelik ve standartlardan yararlanmaktayım.

Bugün bir konu ile ilgili yaptığım araştırma sırasında danışmanlık ve belgelendirme yapan bazı firmaların web sitelerinde kendi yazılarım ile karşılaştım. İnsan kendi cümlelerini üzerinden yıllar geçse bile tanıyabiliyor. Elbette ilgili siteler ile ilgili tespitleri Türkiye Noterler Birliği e-tespit sistemi üzerinden yaptıktan sonra firmalara uyarı maillerimi gönderdim.

Aslında burada beni sevindiren, alanımda öncü olmam.

siteden kopyalanan yazilar

Çelik yapı ve kaynaklı imalat sektöründe benim gibi ilgilerini kısa yazılar ile paylaşan başka kimse olmaması nedeniyle kopyalanması çok normal. Taklit edilmenin haklı gururunu da yaşamıyor değilim.

Ancak yine de insan emek harcayıp, onlarca makaleden derleyip hazırladığı yazıları bir isim yada kaynak göstermeden kullanılmış olmasına bozuluyor. Bilgi elbette paylaştıkça çoğalır ancak başkasının emeği üzerinden bilmedikleri konunun reklamını yapmaları böyle tepkiler vermeme neden oldu.

Daha önce de çok ünlü bir danışmanlık firması içeriğine bile bakmadan bazı teknik yazılarımın yanında oğlumla beraber gittiğim fuar ile ilgili yazımı ve fotoğrafımızı bile kopyalamıştı.

Evet, yazdığım yazıları alabilirsiniz, başka makaleler için kaynak olarak kullanabilirsiniz, eğitimlerinize dahil edebilirsiniz ancak en azından yazar bilgisi yada kaynak web sitesini eklemeyi unutmayınız.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.